Wszystko o wrażliwych zębach

Wszystko o wrażliwych zębach
diana polekhina z Unsplash

Nadwrażliwość zębów zmusza nas do ograniczeń w jednej z największych przyjemności w życiu, jaką jest jedzenie. Lody, gorąca kawa czy kwaśne owoce – to wszystko powoduje ogromny dyskomfort, kiedy nasze zęby nie są do końca zdrowe. Na szczęście wiemy już jak zapobiegać temu schorzeniu i jak je skutecznie leczyć.

Kiedy myślimy o zdrowym uzębieniu mamy na myśli piękne, białe, równe zęby bez ubytków. Aby takie mieć, chodzimy do dentysty, szczotkujemy i wybielamy niekiedy zęby. Tyle samo uwagi powinniśmy poświęcić jednak dziąsłom, bo bardzo dużo zależy również od nich. Potrafią się obniżać, tworzyć kieszenie i stany zapalne.

Odsłaniające się szyjki zębowe

Najpowszechniejszym problemem z udziałem dziąseł jest odsłanianie się szyjek zębowych, co powoduje ich dużą nadwrażliwość. Odsłanianie szyjek zębowych, czyli paradontoza, jeżeli nie będzie leczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. Aby tego uniknąć należy jak najszybciej zacząć stosować specjalne pasty takie jak Elmex sensitive, Parodontax. Dodatkowo stosuje się specjalne żele i lakiery na wrażliwe okolice zęba, które znieczulą i ochronią odsłonięta powierzchnię. Część zęba, która powinna być pokryta dziąsłem, kiedy zostanie odsłonięta, jest dużo bardziej podatna na próchnicę. Ważne jest, aby podczas szczotkowania nie wykonywać ruchów ściągających dziąsło z zęba i nie stosować past wybielających.

Kieszenie dziąsłowe

Kolejnym problemem, który dotyczy dziąseł to kieszenie, tworzące się wokół zęba. Niekiedy dziąsło nieprawidłowo narasta na ząb, tworząc kieszonkę, w której zbierają się zanieczyszczenia. Resztki pokarmów powodują namnażanie się bakterii i częste stany zapalne dziąseł. W takich sytuacjach można stosować płukanki z szałwii, rumianku, w ostateczności antybiotyki. Zdarza się, że dziąsło trzeba przyciąć. Osoby, które mają tendencję do stanów zapalnych, spowodowanych kieszeniami dziąsłowymi, powinny używać dodatkowo irygatora do zębów. To urządzenie oczyści bardzo dokładnie granice między zębami i dziąsłami z resztek jedzenia.

PODZIEL SIĘ: