Dlaczego warto często myć ręce?

Dlaczego warto często myć ręce
Matthew Tkocz z Unsplash

Mycie rąk stało się w ostatnim czasie niezwykle gorącym tematem. Warto jednak zdać sobie sprawę, jak istotny jest to zabieg nie tylko w obliczu epidemii, ale też w codziennym życiu, w zwykłych warunkach. W tym tekście wyjaśnimy, dlaczego warto myć ręce z dużą częstotliwością i jakie może to przynieść korzyści.

Częste mycie rąk vs. bakterie i choroby

Dokładne mycie rąk z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych i z uwzględnieniem podstawowych zasad higieny stanowi ważny krok w walce z bakteriami, które spotykamy w autobusie, przy biurku czy w sklepie. Często mycie rąk pozwala oczyścić tę część ciała, która bardzo często mierzy się i bezpośrednio styka z wirusami czy drobnoustrojami, które znajdują się niemal wszędzie, choć są niewidoczne dla oka ludzkiego. Najprostszy krok, jaki można wykonać, by ustrzec się od czyhających na zdrowie człowieka chorób, to dokładne i częste mycie rąk.

Kontakt fizyczny w przekazywaniu wirusów

Warto dbać o higienę rąk, ponieważ to nimi dotykamy oczu, buzi, nosa i innych części ciała, przez które mogą przenosić się i rozwijać wirusy. Dłońmi możemy bardzo łatwo transportować bakterie w inne miejsca, a tym samym pomagać w rozprzestrzenianiu się niepożądanych wirusów. Dłońmi także łatwo przekazujemy infekcje innym ludziom, z którymi mamy kontakt fizyczny. Ręce odgrywają ogromną rolę w procesie przygotowywania jedzenia czy też samej konsumpcji. Z tego względu częste mycie rąk umożliwia zmniejszenie ryzyka zachorowania czy wprowadzenia bakterii, wirusów do naszego organizmu wraz z pokarmem.

Dłonie w akcji

Za pomocą dłoni wykonujemy wiele czynności, przez które narażamy się na nadmierny kontakt z bakteriami. Jest to na przykład:

  • korzystanie ze smartfonu,
  • czytanie książki,
  • stukanie w klawiaturę komputera,
  • płacenie w sklepie,
  • przeglądanie ubrań w butiku,
  • chwytanie się poręczy w środkach komunikacji miejskiej etc.

Wskazane miejsca czy przedmioty są skupiskami bakterii. Utrzymanie wysokiego poziomu higieny dłoni, co jest efektem ich częstego mycia, stanowi bardzo ważny krok w walce z potencjalnymi zagrożeniami. Jest to z jednej strony mało wymagające działanie, a z drugiej wysoce skuteczne.

Higieniczne nawyki

Warto więc wypracować sobie nawyk częstszego mycia rąk, co może okazać się w wielu sytuacjach niezwykle ważne. Mycie rąk po każdym przyjściu do domu czy po podaniu dłoni obcej osobie to drobne czynności, które jednocześnie pozwalają wielu osobom uchronić się od poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dbanie o higienę rąk to podstawowe formy ochrony przed zarażeniem się np. infekcją.

Dlaczego warto myć ręce – podsumowanie

Podsumowując zagadnienia związane z częstym myciem rąk, warto zaznaczyć, że jest to zdrowy nawyk, który może pomóc, a z pewnością nie zaszkodzi, szczególnie w warunkach zwiększonego ryzyka zachorowań. Nie kosztuje on wiele wysiłku czy czasu, a w sytuacjach epidemii, zakażeń, panujących wirusów pomaga ustrzec się przed chorobą. Warto dbać o higienę dłoni, ponieważ one mają ciągły kontakt z przedmiotami codziennego użytku, jedzeniem, a także innymi ludźmi. Częste mycie rąk może przynieść wiele korzyści zarówno nam jak i innym osobom, z którymi obcujemy.

Źródło: https://higieniczny.pl/

PODZIEL SIĘ: