Rak piersi

rak piersi

Nowotwór piersi jest najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet w Polsce. Co roku notuje się co najmniej 10 tysięcy nowych zachorowań. Najczęściej występuje rak gruczołu sutkowego. Należy jednak pamiętać, że nie każdy guz, który wykrywany jest w piersi, jest nowotworem złośliwym. Niepokojące zmiany mogą oznaczać także mastopatię – często występującą u kobiet między 30 – 50 rokiem życia.

Najbardziej zagrożone rakiem piersi są kobiety między 50 a 70 rokiem życia. Istnieją również inne czynniki ryzyka, jak nadwaga i otyłość, regularne picie alkoholu, oraz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (w okresie menopauzy). Znaczenie ma również to, czy kobieta ma dzieci, oraz w jakim wieku je urodziła (zarówno panie, które nigdy nie były w ciąży, jak i te, które urodziły pierwsze dziecko po 30 roku życia są bardziej narażone na raka piersi). Także czynnik genetyczny odgrywa tutaj znaczną rolę – przypadki raka piersi w rodzinie mogą zwiększać zagrożenie chorobą.

piersiJak można chronić się przed rakiem piersi? Przede wszystkim konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia oraz regularna profilaktyka. Zaliczają się do niej: samobadanie piersi (zalecane już od 25 roku życia), okresowe badania palpacyjne u ginekologa, a przede wszystkim – badania ultrasonograficzne oraz mammograficzne (zalecane szczególnie kobietom po 45 roku życia. Ostatnio pojawiają się jednak opinie, że pierwsza mammografia powinna nastąpić już w 35 roku). Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich wzrasta z biegiem lat zachorowalność na raka piersi. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w okresie pomenopauzalnym. Jednocześnie poziom wyleczalności choroby nie rośnie równie szybko, co może niepokoić. Podstawowym rodzajem terapii przy nowotworach piersi jest leczenie chirurgiczne. Uzupełnieniem metody operacyjnej pozostają chemioterapia, radioterapia oraz hormonoterapia. W chirurgii poczyniono na przestrzeni ostatnich lat postępy – zabiegi w większości polegają na wycięciu zmiany nowotworowej w taki sposób, aby zachować jak największą ilość zdrowego gruczołu piersiowego (chirurgia oszczędzająca). Niestety – czasami jest to niemożliwe i konieczna jest całkowita amputacja. Chemioterapia polega na leczeniu nowotworu przy pomocy środków farmakologicznych, stosuje się ją po to, aby zniszczyć klinicznie niewykrywalne przerzuty mogące pojawiać się już w pierwszych stadiach raka. Inną metodą leczenia jest radioterapia, w której stosuje się promieniowanie jonizujące. Radioterapia może być stosowana zarówno w leczeniu przed- czy pooperacyjnym jak i w terapii paliatywnej.

PODZIEL SIĘ: