Profilaktyka raka

profilaktyka

Profilaktyka raka w dużej mierze polega na prowadzeniu zdrowego trybu życia oraz przeprowadzaniu regularnych badań (zwłaszcza po przekroczeniu pewnego wieku).

Koniecznym elementem profilaktyki raka jest zaprzestanie palenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Palenie jest główną przyczyną występowania nowotworu płuc (a dokładniej – ryzyko wystąpienia raka płaskonabłonkowego płuc jest u nałogowych palaczy 20 razy większe). Jeśli chodzi o spożywanie alkoholu – ważne, aby nie przekraczać pewnych bezpiecznych ilości (dla kobiet to jedna porcja – czyli 10 g. etanolu dziennie – odpowiednik kieliszka wina czy szklanki piwa, dla mężczyzn – 2 porcje). Nadmierne spożycie alkoholu grozi zachorowaniem na raka przełyku oraz układu oddechowego.

Kolejnym elementem profilaktyki jest wprowadzenie zdrowej diety. Udowodniono, że otyłość oraz jedzenie wysoko przetworzonej żywności, bogatej w cukry złożone, konserwanty i cholesterol zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory, choroby układu krążenia oraz cukrzycę typu 2. Zamiast produktów pochodzenia zwierzęcego zaleca się spożywanie dużych ilości świeżych warzyw i owoców (co najmniej 5 porcji codziennie), produktów z pełnego ziarna (różnego rodzaju kasz, pokarmów zbożowych), ryb (zwłaszcza tych bogatych w kwasy omega- 3). Warto również zastąpić tłuszcze zwierzęce obfitujące w „zły” cholesterol tłuszczami pochodzenia roślinnego – jak oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy olej rzepakowy.

Dbanie o odpowiednią wagę oznacza również regularną aktywność fizyczną. Już 30 minut ćwiczeń dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania m.in. na nowotwory piersi, stercza, trzonu macicy czy raka okrężnicy. Zaprzestanie stosowania używek, zdrowa dieta i ruch to nie wszystko. Aby uchronić się przed jednym z najbardziej złośliwych nowotworów (i dającym najszybsze przerzuty) – czerniakiem konieczne jest rozważne korzystanie z promieni słonecznych. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na nie, stosować kosmetyki z filtrami UVA i UVB a także regularnie badać stan swojej skóry i znamion. Jeśli zaś chodzi o badania profilaktyczne – to powinny one być wykonywane niezależnie od naszego ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.

rakPo 25 roku życia każda kobieta powinna pamiętać o badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy (czy o popularnej cytologii), po 50 roku z kolei- regularnie robić mammografię. Jeśli chodzi o samobadanie piersi – praktycznie każda kobieta ma obowiązek pamiętać o nim raz w miesiącu – nie potrzeba na nie wiele czasu, a pomaga wykryć pierwsze niepokojące symptomy (które wymagają rzecz jasna konsultacji z lekarzem). Panowie z kolei powinni pamiętać o regularnych badaniach w kierunku wykrycia raka prostaty. Po 50 roku życia zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni pamiętać o badaniach w kierunku raka jelita grubego. Kolonoskopia nie należy być może do przyjemnych, jednakże może uratować zdrowie i życie. Mimo to – wciąż zbyt mało kobiet decyduje się w Polsce na wykonanie cytologii czy mammografii. Czerniak zaś wciąż zbiera śmiertelne żniwo właśnie ze względu na zbyt późną wykrywalność. Mając to na uwadze warto pamiętać o profilaktyce i regularnych badaniach. Nawet jeśli nie przysługują nam bezpłatne – to inwestycja w zdrowie.

PODZIEL SIĘ: