Zdrowe odżywianie na wzór naszych przodków – dieta paleo

dieta paleo
Anna Wlodarczyk z Unsplash

Dieta Paleo z roku na rok jest coraz popularniejsza, ponieważ więcej osób chce znaleźć dla siebie idealny plan żywieniowy.  Dieta paleo to tak naprawdę styl życia. Nie jest to chwilowa zmiana, przejście na określony tryb życia tylko na chwilę. Dieta paleo jest sposób żywienia, która opiera się na odżywianiu w taki sposób, w jaki odżywiali się nasi przodkowie w czasach paleolitu czy neolitu.

Jakie są podstawowe założenia diety paleo?

Dieta Paleo została stworzona na wzór diety naszych przodków, którzy żyli ponad 10 tysięcy lat temu. Przejście a dietę ma na celu ułatwienie odchudzanie oraz poprawić ogólny stan zdrowia poprzez rezygnacje ze spożywania produktów przetworzonych, słodyczy i wyrobów, które według twórców diety mają negatywny wpływ na organizm.  Wielu ekspertów podkreśla, że paleo nie jest dietą, a sposobem na życie i nie ma jasnych ram czasowych. Niemniej jednak pożądany efekt obserwuje się już po kilku tygodniach i tutaj ważne jest przestrzeganie paleo-dietetycznych zasad żywienia tak długo, jak to możliwe. Klasyfikując dietę paleo, możemy powiedzieć, że jest to zasada żywienia o wysokiej zawartości białka i niewielkiej ilości węglowodanów. Jeśli mówimy o proporcjach, to na diecie paleo dieta składa się z około 40% białka, 40% tłuszczu i 20% węglowodanów. Dietę paleo oferuje nam catering dietetyczny Katowice.

Korzyści z diety paleo

Dieta paleo pomaga w ustabilizowaniu i obniżeniu poziomu cukru. Dzięki temu, że wykluczymy wszystkie rodzaje cukru rafinowanego z diety na diecie paleo, łatwiej jest uniknąć nagłych skoków poziomu glukozy we krwi, a także poczucia zmęczenia, które występuje, gdy poziom cukru drastycznie spada. W przypadku osób z cukrzycą zaleca się konsultację z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy lekarz zatwierdza dietę paleo.  Stosując dietę paleo, automatycznie wykluczamy produkty z pszenicy i innych zbóż zawierających gluten. Dlatego będąc na diecie paleo, jednocześnie przestrzegamy zasad diety bezglutenowej. Istnieje wiele dowodów na to, że gluten stanowi problem dla układu pokarmowego, szczególnie dla osób z nietolerancjami pokarmowymi.

Dieta Paleo – co jeść, a czego unikać?

Dieta paleo to również doskonały sposób na poprawę jakości snu. Dzięki wyeliminowaniu wszystkich sztucznych dodatków organizm będzie funkcjonować w bardziej naturalny sposób. Dzieje się tak, ponieważ serotonina emitowana przez mózg jako sygnał, że czas na sen nie jest blokowana przez sztuczne substancje z rafinowanej żywności. Z doświadczenia osób, które już zastosowały dietę, stosując opisywany plan żywieniowy, rano budzimy się wcześnie i poczuj energię. Na diecie paleo ciało wraca do naturalnego rytmu dobowego. Przestrzegając diety paleo, dostarczamy do swojego organizmu dobrze zbilansowane jedzenie z białkami, tłuszczami i węglowodanami, pochodzącymi z naturalnych produktów.  Porzuciwszy wiele niezdrowych produktów: tłuszcze trans, glutaminian sodu, rafinowany cukier, gluten i inne sztuczne dodatki, bardzo szybko możemy zobaczyć efekty. Poprzez dostarczanie organizmowi dużej porcji przeciwutleniaczy z owoców i więcej błonnika z warzyw, stopniowo oczyszczamy organizm. Dieta daje zatem efekt detoksykujący. Najłatwiejszym sposobem, aby przejść i utrzymać plan żywieniowy oparty na zasadach, które stosowani nasi przodkowie, jest dieta pudełkowa.

PODZIEL SIĘ: