Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych

Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych
Lensabl z Unsplash

Jakie soczewki kontaktowe będą idealne do korygowania danej wady wzroku? Bogactwo oferty rynkowej powoduje, że w pierwszym momencie podjęcia decyzji o wyborze soczewek stajemy bezradni wobec liczby ich rodzajów. Jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne, sferyczne, toryczne, miękkie lub twarde – rodzaje soczewek odpowiednich do skorygowania poszczególnych wad wzroku przedstawiamy poniżej.

Wyróżniamy m.in. soczewki kontaktowe wykonane z różnych materiałów, jak twarde – wykonywane ze szkła organicznego o dobrej przepuszczalności tlenu, ale zdecydowanie sztywniejsze od soczewek elastycznych, przez co używane są tylko w przypadkach niemożności skorygowania wady wzroku soczewkami miękkimi. Soczewki miękkie są z kolei najpopularniejszymi obecnie na rynku, wśród których można wyróżnić soczewki hydrożelowe – o niższej przepuszczalności tlenu oraz silikonowo-żelowe – dobrze przepuszczające tlen, ale nieco sztywniejsze.

Wśród dostępnych na rynku soczewek znajdują się także zróżnicowane ich rodzaje ze względu na czas noszenia: jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne – odpowiednio do ich rodzaju, należy je regularnie wymieniać na nowe, zapewniające komfort widzenia.

Wreszcie soczewki kontaktowe mają zróżnicowane rodzaje ze względu na ich zastosowanie. Wyróżniamy wśród nich:

– sferyczne – służące do korygowania dalekowzroczności lub krótkowzroczności;

– toryczne – korygujące astygmatyzm;

– soczewki multifokalne – służące do korygowania prezbiopii – wady wzroku pojawiającej się wraz z wiekiem i powodującej dyskomfort w widzeniu dali oraz bliży.

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: