Rehabilitacja dzieci – jaką metodę wybrać?

Rehabilitacja dzieci
Bermix Studio z Unsplash

Wiele dzieci już od pierwszych dni swojego życia musi korzystać z rehabilitacji. Na szczęście, coraz większa liczba ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce może pochwalić się świadczeniem usług na wysokim poziomie. Dzięki temu rehabilitacja dzieci staje się coraz bardziej efektywna. Grunt to dobrze dobrać metodę ćwiczeń.

Mówiąc o rehabilitacji ruchem, warto wspomnieć o kinezyterapii, czyli leczeniu ruchem. U jej podstaw leży gimnastyka lecznicza, a jej główny cel skupia się na utrzymaniu albo przywróceniu sprawności fizycznej. Kinezyterapia umożliwia przywrócenie wytrzymałości mięśni i sprawności stawów. Odpowiednio dobrane ćwiczenia poprawiają pracę układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego, a także pozwalają pozbyć się wadliwych nawyków ruchowych.

Indywidualna praca z pacjentem

Na początku lat 40. XX wieku mieliśmy do czynienia z przełomem w leczeniu dzieci i młodzieży. Naukowcy opracowali wówczas metodę NDT-Bobath, która zdecydowanie ułatwiła naukę odpowiednich ruchów. Tempo ćwiczeń oraz ich rodzaj są dopasowane do potrzeb dziecka, a cel wykonywanych ćwiczeń skupia się na nauce przyjmowania prawidłowej postawy. Dzięki temu, że praca z małym pacjentem jest indywidualna, rehabilitant może specjalnie dla niego dobrać styl ćwiczeń. Metoda NDT-Bobath umożliwia także leczenie starszych dzieci.

Do ciekawszych metod rehabilitacji można również zaliczyć integrację sensoryczną. Potrzeba jej zastosowania pojawia się wówczas, kiedy dziecko zbyt słabo lub mocno reaguje na płynące z zewnątrz bodźce, jak dźwięki czy reakcje dotykowe. Jeśli rodzice zaobserwują u swojego dziecka problem z prawidłowym utrzymaniem sztućców czy powtarzaniem niektórych informacji, istnieje obawa, że cechują go zaburzenia integracji sensorycznej. Zastosowana w takiej sytuacji terapia skupia się zwykle na nauce poprzez zabawę. W zajęciach są wykorzystywane rozmaite sprzęty terapeutyczne jak równoważnie, deskorolki, czy huśtawki. Rehabilitacja dzieci może być niezwykle skuteczna. Po zastosowanych ćwiczeniach, np. korzystając z usług wykwalifikowanej kadry Sport-Klinika, może poprawić się koncentracja małego pacjenta oraz wzrosnąć samoocena.

Więcej szczegółów jest dostępnych na stronie: https://www.sport-klinika.pl/rehabilitacja/rehabilitacja-dzieci/

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: