Podkład na łóżko – jednorazowy czy wielorazowy?

Podkład na łóżko
Fotografia dostarczona przez partnera

Z tym pytaniem boryka się wiele osób, które zajmują się opieką nad pacjentami leżącymi, lub też osobami, u których ruch przynajmniej przez pewien czas nie jest wskazany. Nic dziwnego- oba typy podkładów mają nieco inne zastosowanie. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom oraz sprawdzić czym charakteryzują się oba typy podkładów.

Czym charakteryzują się podkłady jednorazowe?

Podkłady na łóżko jednorazowe, mają za zadanie zabezpieczyć łóżko przed chłonięciem różnego rodzaju wydzielin, oraz ułatwić między innymi czynności higieniczne takie jak między innymi mycie pacjenta. Z tego też względu są one stosowane z powodzeniem przy osobach starszych, sparaliżowanych, a nawet w stosunku do kobiet będących w czasie połogu. Ich niewątpliwą zaletą jest ich łatwość w użyciu- wystarczy, że zużyty podkład zwiniemy po prostu w na przykład rulon i wyrzucimy do kosza (najlepiej przeznaczonego dla przedmiotów skażonych biologicznie). Wielu z was zapewne stwierdzi, że w wielu przypadkach wystarczy sama pielucha dla dorosłych- niestety, ale często się zdarza, że pielucha się przesunie, przez co może dojść do zabrudzenia łóżka kałem oraz moczem. Niewątpliwą zaletą podkładów jednorazowych oprócz prostoty w użyciu, jest też ich cena, która wacha się od kliku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od ilości sztuk w opakowaniu. Często są one także refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jakimi cechami charakteryzują się podkłady wielokrotnego użytku?

Sytuacja wygląda nieco inaczej jeżeli chodzi o podkłady na łóżko wielokrotnego użytku. Podkłady wielokrotnego użytku, podobnie jak jednokrotnego, mają na celu zapobiegnięcie pobrudzenia łóżka różnego rodzaju płynami ustrojowymi, i nie tylko. W przeciwieństwie do podkładów jednorazowych mogą one być ułatwieniem w czasie na przykład transferu chorej osoby. Ich niewątpliwą zaletą, jak sama nazwa wskazuje, jest możliwość ich wielokrotnego wykorzystania, gdyż z powodzeniem możemy je prać w wysokich temperaturach- jest to ważne, ponieważ temperatura, jak i też odpowiednie środki piorące, ma na celu odkażenie podkładu z różnego rodzaju bakterii mogących stanowić zagrożenie dla pacjenta, oraz osoby która się nim opiekuje. Zaletą tego typu podkładów jest ich cena- o ile kosztują one najczęściej kilkadziesiąt złotych, to dzięki możliwości wielokrotnego prania, cenowo mogą się one okazać lepszym rozwiązaniem niż podkłady jednokrotnego użytku, zwłaszcza gdy pod naszą opieką pozostaje wielu pacjentów, którzy przewlekle są unieruchomieni, lub mają problemy z trzymaniem moczu oraz kału.

Jakie cechy wspólne powinny mieć zarówno podkłady jednorazowe, jak i też wielokrotnego użytku?

Po pierwsze powinny być one nieprzemakalne, gdyż w przeciwnym razie mogą one nie spełnić swoich funkcji. Po drugie powinny one mieć specjalne uchwyty umożliwiające przyczepienie ich do łóżka, dzięki czemu można zapobiec ich zsunięciu się. Bardzo ważne jest też, aby były one wykonane z miękkiego materiały, w przeciwnym razie mogą one powodować między innymi odleżyny, lub też być po prostu niewygodne w leżeniu.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego podkładu jest tak naprawdę uzależniony od schorzenia, na jakie cierpi dany pacjent. Przykładowo, jeżeli wiemy, że nietrzymanie moczu jest przejściowe, i w końcu ustąpi, to lepszym rozwiązaniem mogą okazać się podkłady jednorazowe. Natomiast w przypadku przewlekłych dolegliwości, lepszym rozwiązaniem mogą być podkłady wielokrotnego użytku, które możemy wyprać. Duży wybór podkładów jednorazowych oraz wielorazowych znajdziesz w sklepie internetowym chlonne24.pl.

PODZIEL SIĘ: