Schorzenia oczu u osób starszych – okulary dla seniora
Tak jak z wiekiem każdy organizm słabnie będąc coraz bardziej podatnym na zachorowanie, tak samo pogarsza się zdolność widzenia każdego z nas. To naturalna kolej rzeczy, której nie unikniemy, a która z czasem dla wielu stanowić może poważny problem, jakim stać się mogą schorzenia oczu. Jeśli nasze oczy meczą się bardzo szybko, pogarsza się ostrość widzenia i zaczynamy mieć problem z postrzeganiem obrazu, a czytanie czcionek, które nigdy wcześniej nie stanowiły dla nas problemu to dzwonek by zainteresować się tematem i skonsultować się ze specjalistą w dziedzinie okulistyki.
Jeżeli powyższe objawy wystąpiły jednorazowo, np. przeciążyliśmy nasze oczy zbyt długą pracą przy komputerze, nie dając im odpocząć, nie ma się czego bać. Natomiast, gdy sytuacja powtarza się niejednokrotnie, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza, bowiem zdiagnozować on może jedną z kilku uciążliwych chorób, które postępować mogą wraz z mijającym czasem, a dolegliwości znacznie się nasilą.
Proces pogarszania się wzroku wraz z wiekiem w terminologii medycznej nazywany jest prezbiopią, popularnie zwaną starczowzrocznością. O ile sama w sobie nie jest traktowana jako schorzenie narządu wzroku, potrafi być uporczywą towarzyszką dnia codziennego. Pierwsze symptomy pojawiają się najczęściej około 40 roku życia i mogą być nieuciążliwe, natomiast z czasem widzenie może zacząć stanowić poważny problem.
Dzieje się tak na skutek stwardnienia soczewki oka oraz utraty elastyczności mięśnia rzęskowego, który w efekcie ją uwypukla. Za przyczynę pogorszenia się wzroku uznaje się także zwyrodnienie naczyniówki, której zadaniem jest odżywianie i dotlenianie fotoreceptorów oraz ciała szklistego. Krótko i dalekowzroczność nie mają tutaj specjalnie znaczenia. Chociaż prezbiopii nie da się zahamować, da się ją skutecznie spowolnić za pomocą odpowiedniej korekcji wzroku przy użyciu soczewek i szkieł. Na uwadze mieć jednak trzeba, że z czasem niezbędne będzie dobranie ich w większej mocy.
Jakie są inne schorzenia oczu?
Pierwsza nasuwa się tutaj wiążąca się z postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego jaskra, która nieleczona całkowicie potrafi odebrać wzrok. Inna z przypadłości jaka grozi całkowitą utratą możliwości widzenia jest zaćma, która powoduje częściowe lub całkowite zmętnienie soczewki oka. Często diagnozowane choroby oczu u osób starszych to zwyrodnienia plamek żółtych, które pojawiają się zwykle w późniejszym wieku. Innymi dokuczliwym problemem trapiącym pacjenta może być odklejanie się siatkówki.
Dobrze dobrane okulary dla każdego seniora
Warto mieć „oko na oku”, zwłaszcza po 40 roku życia, by gdy zajdzie potrzeba, jak najwcześniej zapewnić sobie komfort dobrego widzenia. Czas Na Wzrok umożliwi ci skonsultowanie się ze specjalistą w dziedzinie okulistyki oraz dobranie najbardziej odpowiednich par szkieł dla twojej wady wzroku. Dowiedz się więcej na www.czasnawzrok.pl.
Tekst sponsorowany