Skąd się bierze ból gardła w środku lata?

Skąd się bierze ból gardła w środku lata

Ból gardła zazwyczaj kojarzy nam się z jesienią i zimą, kiedy to zaczyna się sezon na przeziębienie i grypę.  Tymczasem problem ten może nas też spotkać w środku upalnego lata. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Skąd się bierze ból gardła w środku lata?

Jedzenie lodów i picie wody z lodówki

Gdy żar leje się z  nieba, wiele osób pragnie schłodzić ciało i odruchowo sięga po lody lub napój z lodówki. Owszem, części z nas nic nie będzie, ale część dostanie bolesnej anginy, z którą będzie się męczyć co najmniej przez tydzień.  Jeśli wiesz, że twoje gardło źle reaguje na zimne, unikaj jedzenia i picia z lodówki. Zamiast lodów wybierz ciastko owsiane. Warto też przed posiłkiem wyciągnąć sobie z lodówki owoce, warzywa czy jogurt. Tego typu produkty często są za zimne dla naszego gardła, dlatego warto je trochę ogrzać w temperaturze pokojowej, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Zbyt cienki ubiór do pracy

To lato jest wyjątkowo trudne. Z jednej strony mamy upalne dni, z drugiej chłodne, kiedy temperatura nie przekracza 20 stopni. Jednak gdy przywykniemy do gorąca, odruchowo ubieramy się w zwiewne sukienki i gnamy do pracy, marznąć po drodze. To sprzyja infekcjom gardła oraz dróg oddechowych. Swój ubiór zawsze dostosowujemy do panujących warunków atmosferycznych, nie pory roku.  Rano warto narzucić na siebie sweterek, który po południu wrzucimy do torby.

Kąpiel w chłodnym jeziorze

W związku z tym, iż pomiędzy upalnymi dniami zdarzają się też chłodnawe, musimy liczyć się z tym, że woda w dużych akwenach wodnych jest zimna. Jeśli do niej wskoczymy bez uprzedniego sprawdzenia temperatury, możemy nie tylko przeżyć szok termiczny, ale też się przeziębić.

Stosowanie nieczyszczonej klimatyzacji

Klimatyzacja w samochodzie to dla wielu osób prawdziwe błogosławieństwo. Bywa niezastąpiona, gdy żar leje się z nieba. Jednak jej stosowanie wymaga regularnego czyszczenia samej klimatyzacji. Inaczej namnażają się w niej bakterie i grzyby, które następnie wdychamy i chorujemy, co objawia się m.in. bólem gardła.

Zbyt mocne ustawienie klimatyzacji

W wielu biurach mamy do czynienia z klimatyzacją, która usprawnia pracę w upalne dni. Jednak gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka osób, pojawiają się sprzeczne oczekiwania względem temperatury. Ktoś może  ustawić zbyt chłodny nawiew powietrza, co my później przypłacimy bólem gardła.

Przebywanie w towarzystwie chorych osób

Jeśli twoi znajomi są chorzy, kaszlący, zakatarzeni etc., a ty umawiasz się z nimi na spotkanie w zamkniętym pomieszczeniu, to pomimo ciepłej aury możesz się od nich zarazić. A przecież nikt w środku lata nie lubi walczyć z bólem gardła.

PODZIEL SIĘ: