Jak dbać o skórę niemowlaka?

Jak dbać o skórę niemowlaka
Colin Maynard z Unsplash

Skóra małego dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. Jest cieńsza, delikatniejsza i o wiele bardziej narażona na czynniki zewnętrze niż skóra dorosłego – szybciej traci wilgoć (ale też szybciej chłonie wodę!) i jest o wiele bardziej narażona na powstawanie podrażnień. Od początku należy o nią odpowiednio dbać i – można powiedzieć – hartować, by przez kolejne lata pozostawała w dobrej kondycji.

Czym powinniśmy się kierować, wybierając kosmetyki dla niemowląt? Przede wszystkim składem – powinien być prosty, krótki, naturalny i lekki, by nie obciążać delikatnej skóry, nie zapychać jej, a zarazem dostarczyć odpowiednią dawkę składników odżywczych. Duże znaczenie mają warunki, w jakich niemowlę przebywa – jeśli narażone jest na twardą wodę, suche powietrze, niedogodne warunki atmosferyczne, to te czynniki powinno się mieć na uwadze, wybierając odpowiedni kosmetyk. Najczęstszym problemem jest sucha skóra u niemowlaka. Jak sobie z nią radzić? Przede wszystkim postarać się o dobre nawilżenie. Jeśli Maluch nie jest w stanie wypijać większej ilości płynów (nawilżanie od środka jest tak samo skuteczne, jak od zewnątrz), należy wybrać odpowiedni krem. Dobrze, jeśli został stworzony na bazie naturalnych składników, z myślą o delikatnej skórze Dziecka. Na rynku nie brakuje marek, specjalizujących się w produktach dla Dzieci, jak np. Johnson’s Baby (link https://www.johnsonsbaby.com.pl/), które wielokrotnie badano pod kątem bezpieczeństwa i wpływu na dzieci. Można wybrać oliwkę lub tradycyjny krem dla niemowląt – to akurat zależy od wygody Rodzica. Zaletą oliwek jest możliwość dodawania ich do kąpieli, a więc połączenia codziennego rytuału z koniecznością nawilżenia.

Czego unikać, by nie zaszkodzić skórze dziecka?

Nie jest tajemnicą, że na kondycję skóry może wpływać wszystko. Wiek nie ma tu znaczenia, ale jak wiadomo, skóra dziecka jest znacznie mniej odporna na powstawanie podrażnień. By nie narażać jej jeszcze bardziej, warto pamiętać o podstawowych zasadach, które ułatwią pielęgnację. Nie należy przegrzewać dziecka – zbyt grube ubranie, nieodpowiednie do pogody, powoduje powstawanie potówek – nieestetycznych krostek, których zbyt duża ilość może wywoływać drobne ogniska zapalne. Także zbyt zimna temperatura nie sprzyja skórze i może powodować wysuszenia, dlatego, szczególnie zimą, warto skórę zabezpieczać odpowiednimi kosmetykami. Ważne, by w ich składzie nie dominowała woda, której nadmiar może powodować po prostu zamarzanie, a co za tym idzie – nieprzyjemne wysuszenia i odmrożenia na skórze. Równie ważne jest dbanie o higienę skóry – częste mycie, wbrew pozorom, wcale jej nie służy, a wręcz przeciwnie – nadmiernie wysusza. Skóra niemowląt nie wymaga codziennej kąpieli i dogłębnego oczyszczania, a jedynie obmycia, można powiedzieć, strategicznych miejsc. Na dłuższe kąpiele warto wybierać produkty o właściwościach zarówno myjących, jak i pielęgnacyjnych, albo, jak zostało wspomniane, dodawać do wody kilka kropel oliwki.

Codzienna pielęgnacja skóry niemowlaka jest niezwykle ważna, ale powinno się pamiętać o jednej zasadzie – żadna skrajność nie jest dobra. Delikatna skóra Dziecka nie wymaga codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, setek kosmetyków i  nawilżaczy. Ale jeśli trzeba się na coś zdecydować – warto czytać składy i dostosować kosmetyk wyłącznie do potrzeb Malucha. Najważniejsze jest zachowanie umiaru i codzienne dbanie o dobre warunki dla skóry.

Tekst partner

PODZIEL SIĘ: