Maseczki ochronne – co musisz o nich wiedzieć?

Maseczki ochronne

Od 16 kwietnia zostanie wprowadzony powszechny obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Osoby nieposiadające tychże, mogą je zastąpić szalikiem lub chustką.  Co musisz wiedzieć o maseczkach ochronnych?

Maseczki wymagają regularnej zmiany na czyste

Musisz pamiętać o tym, że maseczkę należy regularnie wymieniać na czystą, bo w środowisku wilgotnym namnażają się wszystkie patogeny – wirusy, bakterie i grzyby. Każdy z nas ma w swoich górnych drogach oddechowych potencjalne patogeny, które przy  noszeniu maseczek zyskają dogodne warunki do namnażania. Dlatego co pół godziny należy wymieniać maseczkę na czystą. W przeciwnym wypadku będziesz ciągle chorować.

Maseczki wielokrotnego użytku należy regularnie prać

Jeśli nie stać cię na maseczkę z filtrem węglowym lub zwyczajnie nie umiesz jej znaleźć na rynku, kup maseczki bawełniane wielokrotnego użytku. Pierz je po każdym użyciu w temperaturze 60 stopni Celsjusza, a następnie wyprasuj żelazkiem.

Maseczek nie należy pożyczać innym osobom

Pamiętaj, że maseczka stanowi przedmiot ochrony osobistej, dlatego też nie należy go pożyczać innym osobom, ponieważ możecie sobie przekazać potencjalne bakterie i wirusy.  Stwarza to zagrożenie zarażania nie tylko koronawirusem, ale też złapania zwykłej anginy wywołanej przez gronkowca złocistego.

Maseczki ochronne należy wyrzucać do odpadów zmieszanych

Pamiętaj, że choć maseczki ochronne często są wykonane z tworzyw sztucznych, ze względów sanitarnych mają trafiać do odpadów zmieszanych. Pod groźbą grzywny nie wolno ich też wyrzucać na ulicę.

PODZIEL SIĘ: