Leczenie raka prostaty metodą prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota da Vinci

Leczenie raka prostaty metodą prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota da Vinci
Usman Yousaf z Unsplash

Prostata znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym i przylega do ściany odbytu. W jej wnętrzu zlokalizowana jest cewka moczowa, która przechodzi przez cały narząd.  Ze względu na te właściwości chirurgiczne leczenie raka prostaty wymaga niezwykłej precyzji.  Na szczęście istnieją innowacyjne rozwiązania, które są minimalnie inwazyjne. Najnowocześniejszą dostępną techniką jest leczenie raka prostaty metodą prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem robota da Vinci.

Rak prostaty a czynniki ryzyka

Do czynników wpływających na zwiększoną zachorowalność na raka prostaty zalicza się przede wszystkim wiek, ponieważ choroba ta dotyka głównie mężczyzn po 45.-50. roku życia, po 70. roku życia przypadłość tę diagnozuje się u 50% mężczyzn.  Ponadto o zachorowalności na raka gruczołu krokowego decydują również uwarunkowania genetyczne, zakłada się, że jeśli u krewnego I stopnia zdiagnozowano raka, mężczyźni z nim spokrewnieni są dwukrotnie bardziej narażeni na zachorowanie. W przypadku zapadalności na raka prostaty wpływ mają  także czynniki związane ze stylem życiem, wśród których wymienia się złe nawyki żywieniowe, brak aktywności ruchowej, palenie tytoniu czy nadmierne spożywanie alkoholu.

Jakie są objawy raka stercza?

Rak stercza manifestuje się nieprawidłowościami w oddawaniu moczu. Szczególnie niepokojące są następujące objawy:

  • częste oddawanie moczu,
  • ból podczas oddawania moczu
  • występowanie krwi w moczu
  • słaby, przerywany strumień moczu
  • wrażenie parcia na pęcherz
  • nietrzymanie moczu
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • zaburzenia erekcji
  • obecność krwi w spermie
  • niezdolność do oddawania moczu.

Nowotwór prostaty – diagnostyka

W przypadku stwierdzenia niepokojących symptomów mężczyzna powinien zapisać się na wizytę do urologa. Ten po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, wykona badanie per rectum. Lekarz po założeniu jednorazowej rękawiczki umieści palce w odbycie, aby zbadać palpacyjnie prostatę i sprawdzić, czy nie doszło do powiększenia gruczołu krokowego. W przypadku stwierdzenia zmian anatomicznych może zlecić biopsję fuzyjną, która jest najnowocześniejszą metodą diagnostyczną pozwalającą na precyzyjną ocenę obecności nowotworu prostaty. Diagnostyka nowotworu prostaty obejmuje też badanie PSA, które polega na określeniu stężenia białek wytwarzanych przez komórki nabłonkowe stercza we krwi pacjenta.  Podwyższone PSA wcale nie musi świadczyć o raku prostaty. Może też stanowić efekt infekcji pęcherza moczowego, stanu zapalnego prostaty lub łagodnego przerostu stercza. Podwyższone stężenie białek produkowanych przez komórki nabłonkowe gruczołu krokowego może stanowić też efekt zwiększonej aktywności fizycznej czy stosowania niektórych leków. Dlatego też interpretację uzyskanych wyników należy pozostawić lekarzowi.

Leczenie raka prostaty

Rak prostaty nie musi wcale zakończyć się śmiercią pacjenta. Ważne jest, aby zareagować już przy pierwszych niepokojących objawach. Im szybciej mężczyzna z podejrzeniem raka prostaty zgłosi się do lekarza, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i zachowanie pełnej sprawności.  Leczenie raka prostaty obejmuje metody takie jak:

  • aktywna obserwacja, ta może zostać zalecona w przypadku pacjentów, u których nowotwór przybrał mało inwazyjną postać;
  • prostatektomia, czyli operacja raka prostaty, polega na usunięciu zmienionych nowotworowo tkanek w obrębie gruczołu krokowego. Zdarza się, iż zachodzi konieczność wycięcia też pobliskich węzłów chłonnych;
  • radioterapia polega na leczeniu zmian nowotworowych poprzez napromieniowanie, tę technikę wykorzystuje się przy bardziej zaawansowanej postaci raka prostaty, która jednak nie daje przerzutów do sąsiednich narządów;
  • hormonoterapia jest dedykowana pacjentom, którzy z powodu wysokiego zaawansowania raka prostaty nie mogą zostać poddani wyżej wymienionym formom leczenia.

Wybór optymalnego rozwiązania zależy od wielu czynników, w tym stopnia zaawansowania choroby, charakterystyki patomorfologicznej guza oraz oceny ryzyka w oparciu o wyniki badania PSA oraz wartości skali Gleasona. Niezwykle istotny jest też wiek pacjenta oraz jego ogólny stan zdrowia.

Prostatektomia da Vinci

Zabieg radykalnej prostatektomii z wykorzystaniem robota da Vinci stanowi jedną z najnowocześniejszych metod leczenia raka prostaty. Do organizmu pacjenta zostają wprowadzone precyzyjne narzędzia laparoskopowe oraz kamery wizyjne. Chirurg, który pełni rolę operatora i przeszedł pomyślnie szkolenie z obsługi aparatu, może precyzyjnie wyciąć zmienione nowotworowo tkanki, a także w razie konieczności otaczające je węzły chłonne. Okolica załonowa to niezwykle trudno dostępne miejsce, które na dodatek jest bogato ukrwione i unaczynione. W związku z tym tradycyjna operacja raka prostaty może prowadzić do groźnych powikłań. Prostatektomia radykalna z wykorzystaniem robota da Vinci pozwala wyeliminować drganie ręki człowieka, które może doprowadzić do przerwania ważnych wiązek nerwowo-naczyniowych.  To nowoczesne urządzenie do zabiegów laparoskopowych pozwala na precyzyjne usunięcie zajętych przez nowotwór tkanek przy jednoczesnym zmniejszeniu obszaru ich nacięcia.  W rezultacie wystąpienie ewentualnych powikłań zostaje zredukowane do minimum. Pacjent odczuwa też mniejszy ból pooperacyjny niż mężczyźni poddani tradycyjnej prostatektomii.

Prostatektomia da Vinci jest przeprowadzana przez Centrum Chirurgii Robotycznej Szpitala na Klinach.  Ta placówka jako jedyna w południowo-wschodniej Polsce realizuje tego rodzaju zabieg.

Jakie korzyści niesie prostatektomia radykalna z wykorzystaniem robota da Vinci?

Robot da Vinci to bardzo precyzyjne urządzenie, które jest dostępne na rynku od 21 lat. W 1999 roku wspomniana maszyna została wprowadzona na rynek medyczny przez amerykańską firmę Intuitive Surgical.  Robot da Vinci zrewolucjonizował chirurgię onkologiczną, ponieważ dzięki wykorzystaniu technik laparoskopowych pozwala przeprowadzić zabiegi w miejscach trudno dostępnych i mocno ukrwionych takich jak dolna część jamy brzusznej czy okolice narządów płciowych.  Robotyczna metoda leczenia raka prostaty zalicza się do technik minimalnie inwazyjnych, dlatego też niesie dla pacjenta szereg korzyści. Dzięki operacjom robotycznym chirurg jest w stanie zarówno zminimalizować ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, jak również zaoszczędzić pęczki naczyniowo-nerwowe, które odpowiadają za erekcję jeżeli stopień zaawansowania nowotworu pozwala na ich pozostawienie. Prostatektomia laparoskopowa jest zabiegiem mało inwazyjnym, po którym pozostają jedynie malutkie blizny. Z kolei chemioterapia czy radioterapia ingerują w funkcjonowanie całego organizmu.  Robotyczna metoda leczenia raka stercza pozwala zniwelować ból pooperacyjny oraz skrócić czas rekonwalescencji. W rezultacie pacjent po zabiegu stosunkowo szybko może powrócić do aktywności zawodowej, seksualnej czy sportowej.  Dzięki prostatektomii da Vinci mężczyźni wciąż mogą wieść takie samo życie jak przed chorobą.

PODZIEL SIĘ: