Czy inhalacje działają?
Bardzo często inhalacje na są jednym z najlepszych domowych rozwiązań na chore zatoki. Mogą znacznie uciszyć ból głowy i przede wszystkim przyspieszą spływanie wydzieliny.
Inhalacje na zatoki – bardzo dobry sposób na odróżnienie górnych dróg oddechowych!
Objawy związane z zapaleniem zatok są bardzo nieprzyjemne i trudno się ich pozbyć. Zatkany nos, czasami gorączka, ból głowy, problemy z oddychaniem oraz ogóle osłabienie to najpowszechniejsze odczucia związane z chorymi zatokami. Do przeprowadzenia inhalacji wystarczy miska z parującą wodą, ręcznik oraz zioła lub olejki. Te naturalne składniki nie tylko świetnie udrażniają zatkane zatoki, ale działają też antybakteryjnie.
Jakie olejki będą najlepsze do przeprowadzenia inhalacji na zatoki? Przede wszystkim warto sięgnąć po olejek eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy czy kamforowy. Natomiast korzystając z ziół, można sięgnąć po miętę, szałwię czy ziele tymianku. Inhalacja na zatoki rozrzedzają śluz, dzięki czemu szybciej spływa, a tym samym komfort życia chorego znacznie się poprawia. Oprócz tego górne drogi oddechowe zostają oczyszczone z zalegających w nim pyłów.
Jak wykonać inhalacje na zatoki, aby przyniosły pożądany efekt?
Do większej miski z wrzątkiem należy wlać kilka kropel olejku, bądź wrzucić trochę suszu z ziół. Następnie trzeba pochylić się możliwie jak najbliżej parującej wody i zakryć głowę ręcznikiem. Wdychanie oparów powinno trwać nie dłużej niż 20 minut, najlepiej z krótkimi przerwami. Po wykonaniu inhalacji zatoki muszą być okryte ciepła czapką lub opaską. Zabiegi powtarza się, co ok. 5 dni. Do inhalacji służą też specjalne inhalatory, które można nabyć w dobrej aptece lub sklepie medycznym. Korzystają z nich szczególnie osoby cierpiące na przewlekłe, nawracające zapalenie zatok lub alergicy. Za pomocą tych sprytnych urządzeń można aplikować płyny i leki do górnych dróg okładu oddechowego z dużą dokładnością.
Warto wykonywać inhalacje na zatoki. Są skuteczne, jeśli powtarza się je cyklicznie. Zioła i olejki to naturalne składniki, dlatego wpływają pozytywnie na organizm człowieka. Inhalacje sporządzone na ich bazie na pewno nie zaszkodzą. Wręcz przeciwnie. Oprócz tego regularne stosowanie inhalacji na zatoki pozwala wzmocnić odporność. Inhalacje można przyrządzać nie tylko w czasie infekcji, ale tez profilaktycznie. Wtedy organizm wzmacnia się i trudniej o „złapanie” infekcji.