Czego nie wiesz o koronawirusie?

Czego nie wiesz o koronawirusie

COVID-19 to największe przekleństwo tego roku. Koronawirus w odmianie, której dotychczas nie znaliśmy, sparaliżował życie na całym świecie. Nagle przestaliśmy chodzić do pracy, spotykać się ze znajomymi, zamknięto nam galerie handlowe i kina. Przestaliśmy mieć możliwość organizacji wesel. Czegoś takiego większość z nas nie pamięta. Młodzi ludzie nie doświadczyli bowiem epidemii hiszpanki. Zabranie im dotychczasowego życia dla wielu stanowiło ogromny szok. Czego nie wiesz o koronawirusie?

Co chroni przed koronawirusem?

Z każdym dniem o koronawirusie wiemy coraz więcej. Obecnie możemy powiedzieć, że najlepszą formę ochrony stanowi częste mycie rąk, dystansowanie się od innych osób na odległość co najmniej 2 metrów i noszenie maseczek w zamkniętych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Nie bierzmy sobie wakacji od koronawirusa i nie zapominajmy o obowiązku noszenia maseczek w sklepach. Zakupy z reguły zajmują nam tylko chwilę, a mogą uchronić przed groźną chorobą wraz z powikłaniami.

Szczepionka na koronawirusa

Świat intensywnie pracuje nad szczepionkami. 26 preparatów zostało już poddanych ludziom, z czego 2 przynoszą najbardziej obiecujące rezultaty. Być może już jesienią będziemy mogli się zaszczepić na koronawirusa i powrócić do względnej normalności? Niestety, prawdopodobnie każdy z nas na szczepionkę będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni. Prawdopodobnie jej liczba także będzie ograniczona.

Czy koronawirus przenika przez łożysko?

Koronawirus może przechodzić do organizmu dziecka przez łożysko. Przez wiele miesięcy naukowcy wykluczali taką możliwość. We Francji doszło jednak ostatnio do cesarskiego cięcia, z organizmu matki wyjęto zainfekowanego malucha. Ten początkowo miał bardzo ciężkie objawy infekcji, jednak te po upływie doby ustąpiły samoistnie.

Cytokiny, czyli źródło ciężkich dolegliwości przy infekcji koronawirusa

Debora MacKenzie w książce COVID-19 wspomina o tym, że najgorszą rzeczą w przypadku infekcji koronawirusem jest produkcja dużej ilości cytokin. Wchodzą one w skład systemu odpornościowego, ale mają też pewną wadę. Powodują silną reakcję zapalną, co może być zgubne dla naszego organizmu i prowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia.  W związku z tym w przypadku silnego zapalenia płuc, pomocne może się okazać wdrożenie sterydów. Istnieją także przypuszczenia, że kannabinoidy, czyli substancje z konopi, pozbawione frakcji narkotycznej THC, mogą skutecznie niwelować stan zapalny organizmu u chorych ciężko przechodzących infekcję COVID-19.

Objawy infekcji koronawirusa zależą od szczepu

COVID-19 daje różne objawy, ponieważ występuje aż 6 różnych szczepów tego wirusa. W przypadku zakażenia tym łagodniejszym, infekcja może przyjąć charakter bezobjawowy.  Jednak niektóre szczepy koronawirusa są bardzo zjadliwe i powodują ciężko infekcją połączoną  z silnymi zaburzeniami oddychania. Wówczas chory może potrzebować hospitalizacji i podłączenia do respiratora.

Jak COVID-19 wpływa na system nerwowy?

COVID-19 oddziałuje też na układ nerwowy. Jeśli do niego przeniknie, może doprowadzić do udaru, depresji, psychoz oraz stanów lękowych.  Dlatego nie należy go lekceważyć i chodzić na wszystkie możliwe imprezy masowe. Zachowajmy zdrowy rozsądek i ograniczmy kontakty towarzyskie do kilku osób, do których mamy zaufanie.

Heparyna może powstrzymać rozwój infekcji koronawirusem

Wczesne podanie heparyny, czyli substancji rozrzedzającej krew, może pomóc zwalczyć infekcję we wczesnym etapie rozwoju, zanim pojawią się charakterystyczne objawy.

PODZIEL SIĘ: