Artroskopia stawu barkowego

Artroskopia stawu barkowego
Candice Picard z Unsplash

Z roku na rok przybywa osób skarżących się na dolegliwości związane ze stawem barkowym. Najczęściej jest to ból, nawet gdy nie ruszamy ręką oraz organicznie swobody ruchów.  By prawidłowo zdiagnozować przyczyny takie stanu, coraz częściej stosowana jest artroskopia stawu barkowego. Ma ona wiele zalet:

  • Krótki czas pobytu w placówce medycznej
  • Mała inwazyjność zabiegu,
  • niewielkie blizny,
  • szybka rehabilitacja i powrót do stanu przed zabiegiem.

Artroskopia barku – na czym polega

Artroskopia stawu barkowego wykonywana jest najczęściej przy użyciu znieczulenia miejscowego. Pierwszym etapem jest wykonanie dwóch mikroskopijnych naciąć na skórze pacjenta. Potem do torebki stawowej wtłaczany jest specjalistyczny płyn, dzięki któremu uzyskiwany jest obraz wnętrza stawu.

Następnie lekarz wprowadza małą kamerkę, by dokładnie przyjrzeć się wszystkim elementom, takim jak:

  • obrąbek stawowy,
  • chrząstka,
  • ścięgno głowy długiej bicepsa,
  • ścięgna stożka rotatorów.

W czasie zabiegu oceniany jest także ogólny stan przestrzeni pod barkowej.

Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwala na dokonanie drobnych działań leczniczych, takich jak usuwanie przerostu błony maziowej, wygładzenie chrząstki stawowej.

Artroskopia stawu barkowego jest o wiele mniej inwazyjnym zabiegiem od dotychczas stosowanych. Pozwala to na szybki powrót do zdrowia i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażenia w wyniku przeprowadzonego zabiegu.

By przystąpić do zabiegu należy wcześniej wykonać podstawowe badania i lekarz na ich podstawie dokona decyzji czy możliwe i bezpieczne jest przeprowadzenie tej procedury.

By uzyskać więcej informacji o tego typu zabiegu warto odwiedzić stronę https://www.sport-klinika.pl/zabiegi/zabiegi-operacyjne/artroskopia-stawu-barkowego/

Artroskopia stawu barkowego – rehabilitacja

Okres rekonwalescencji po zabiegu trwa około dwóch tygodni. W tym czasie staw powinien być unieruchomiony na temblaku. Przez pierwsze dwie, trzy doby bark jest chłodzony, a pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe. Po tym okresie następuje zdjęcie szwów i możemy przystąpić do rehabilitacji. Oczywiście wszelkie ćwiczenia powinny być wykonywane pod nadzorem doświadczonego rehabilitanta.

Sposób, intensywność i czas wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych uzależniony jest od rodzaju zabiegu, jaki został przeprowadzony. Mniej skomplikowane wymagają krótszego czasy by staw wrócił do pełnej sprawności. Ważna jest tutaj systematyczność podczas wykonywania ćwiczeń.

Bardzo rzadko spotyka się jakiekolwiek powikłania związane z wykonaniem artroskopii stawu barkowego. Jest to zabieg bezpieczny i mało inwazyjny. Pobyt w placówce medycznej ograniczony jest do minimum i pacjent jeszcze tego samego dnia po zabiegu może wrócić do domu.

Tekst powstał we współpracy ze Sport-klinika.pl

PODZIEL SIĘ: