Prostata

stercz

Prostata – inaczej stercz – to gruczoł krokowy składający się z mięśni i gruczołu właściwego. Prostata jest gruczołem umiejscowionym u mężczyzn poniżej pęcherza moczowego.

Ma wielkość kasztana, waży około 15 – 20 g. i ma średnicę około 3,5 cm. Funkcja prostaty jest związana głównie z układem płciowym – wydzielina tego gruczołu wchodzi w skład spermy i sprawia, że plemniki poruszają się. Przez środek stercza przebiega jednocześnie cewka moczowa. Gruczoł ten zwykle nie zmienia swojej wielkości w okresie od 30 – 50 roku życia. Do wzrostu gruczołu krokowego dochodzi wraz z biegiem lat. Pod wpływem zmniejszonej produkcji męskich hormonów stercz powiększa się, następuje ucisk na cewkę moczową oraz jej zwężenie. Rozrośnięta prostata znacząco utrudnia wypróżnianie pęcherza – zalegający w nim mocz może być przyczyną występowania infekcji (oraz dalszych zaburzeń, m.in. w pracy nerek). W większości – łagodny rozrost stercza może być leczony przy pomocy odpowiednich farmaceutyków. Niestety, zaawansowane zmiany wymagają interwencji chirurgicznej. Problemy z prostatą pojawiają się zazwyczaj po 50 roku życia.

prostataMogą być źródłem zmartwień każdego mężczyzny – do czynników ryzyka zaliczamy jednak : niewłaściwą dietę (obfitującą w tłuszcze), otyłość. Powiększenie gruczołu krokowego zazwyczaj objawia się w charakterystyczny sposób (symptomy z czasem nasilają się): zmniejsza się strumień wydalanego moczu, a zwiększa potrzeba jego częstego oddawania – również w nocy. Przerost gruczołu krokowego dotyczy wielu mężczyzn w wieku od 50 – 60 roku życia ( po 60 roku ten problem dotyka nawet 60 % panów, a po 80 – niemal 95 %). Powiększeniu prostaty ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale też na inne sfery życia mężczyzny, zarówno zawodowe jak i osobiste (m.in. spada wydolność seksualna).

PODZIEL SIĘ: