Kim jest neurolog i jakie choroby leczy?

Kim jest neurolog i jakie choroby leczy
Jeshoots.com z Unsplash

Neurolog jest lekarzem specjalizującym się w diagnozowaniu i leczeniu chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Zajmuje się więc chorobami mózgu, rdzenia kręgowego oraz nerwów obwodowych. Neurolog bada powiązania między ośrodkowych układem nerwowym, a poszczególnymi mięśniami i nerwami.

Czym zajmuje się neurologia?

Neurologia to bardzo ważna dziedzina medycyny, która skupia się na badaniu chorób wynikających z uszkodzenia układu nerwowego. Bardzo mocno powiązana jest z psychiatrią, która zajmuje się leczeniem schorzeń spowodowanych biochemicznymi zaburzeniami działania mózgu. Neurolog bada między innymi czynności układu nerwowego, a także reakcje organizmu na dostarczane bodźce.

Z jakimi objawami należy udać się do neurologa?

Symptomy, które mogą świadczyć o występowaniu u pacjenta choroby neurologicznej są bardzo różne. Do najczęstszych z nich należą nawracające bóle oraz zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z pamięcią, niedowłady kończyn, omdlenia, utraty przytomności, szumy uszne, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia snu, drżenie i skurcze mięśni, zaburzenia czucia i mrowienie kończyn. Dolegliwości te mogą być następstwem urazów, zatruć i infekcji, być objawem chorób, które nie mają podłoża neurologicznego, takich jak na przykład cukrzyca lub być wywołane przez rozwijające się guzy mózgu.

Na czym polega diagnostyka neurologiczna?

Wizyta u neurologa rozpoczyna się od wywiadu, w trakcie którego lekarz uzyskuje informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, przebytych chorób, przyjmowanych stylu życia oraz schorzeń występujących w rodzinie. Następnym krokiem jest proste badanie odruchów fizjologicznych – odruchu kolanowego, mięśnia dwugłowego, skokowego oraz objawu Babińskiego. Lekarz sprawdza również sposób chodzenia pacjenta, prawidłowość mowy oraz czucie powierzchniowe. Na tej podstawie neurolog może wyciągnąć wstępne wnioski na temat stanu zdrowia pacjenta i jeśli to konieczne zlecić dalszą diagnostykę. Najczęściej wykonywane badania neurologiczne to tomografia komputerowa (pozwala na wykrycie zmian zwyrodnieniowych i nowotworów mózgu), rezonans magnetyczny (wykorzystywany do diagnozowania zmian w obrębie określonego obszaru neurologicznego), elektroencefalografia (bada bioelektryczne czynności mózgu) oraz tomografia emisyjna (połączenie tomografii komputerowej i pozytonowej tomografii emisyjnej umożliwiające wykrycie nawet najmniejszych zmian w obrębie komórek) oraz zdjęcie rentgenowskie czaszki i kręgosłupa (wykonywane np. przy podejrzeniu zwyrodnień kręgosłupa).

PODZIEL SIĘ: